Dobro došli na jednu od web stranica naučnog časopisa Zaštita i sigurnost
Cijenjene čitateljice/čitatelji čast i zadovoljstvo nam je predstaviti naučne i stručne tekstove časopisa Zaštita i sigurnost, napisane od strane renomiranih autorica/autora.

U nastavku možete pogledati materijal i druge informacije vezane uz naučni časopis Zaštita i sigurnost.
Od mjeseca jula/srpnja 2024. godine kreirana je nova web stranica časopisa koja ima cjelovitu bazu časopisa Zaštita i sigurnost www.zisjournal.com.
Glavni urednik i Urednički kolegij
Elektronska baza časopisa Zaštita i sigurnost

2021, Godina 1., Broj 1.
2021, Godina 1., Broj 2.
2022, Godina 2., Broj 1.
2022, Godina 2., Broj 2.
2023, Godina 3., Broj 1.
2023, Godina 3., Broj 2.
2024, Godina 4., Broj 1.
2024, Godina 4., Broj 2
2025, Godina 5., Broj 1
Izdanje u pripremi
Poziv na dostavu naučnih i stručnih radova za novi IX. broj naučno-stručnog časopisa
“Zaštita i sigurnost”
Poziv na dostavu naučnih i stručnih radova za novi IX. broj naučno-stručnog časopisa “Zaštita i sigurnost”
U toku je priprema novog broja naučnog časopisa Zaštita i sigurnost (IX. broj)
Rok za dostavu radova je 30.06.2025. godine.
Asocijacija za upravljanje rizicima objavljuje poziv svim zainteresovanim autoricama i autorima da pošalju svoje radove za objavljivanje u VIII broju časopisa „Zaštita i sigurnost“ (koji se objavljuje dva puta godišnje).
Časopis izdaje Asocijacija za upravljanje rizicima iz Sarajeva, s ciljem promocije i unapređenja naučno-istraživačkog rada u oblasti društvenih, tehničkih i srodnih nauka.
Autori mogu objaviti najviše dva rada.
Rok za dostavljanje radova za IX. broj je 30.06.2025. godine.
Radove slati na e-mail adresu: info@zisjournal.com ili direktno putem forme na linku, vodeći računa o uputstvima za autore.
Napomena:
Radovi objavljeni u časopisu “Zaštita i sigurnost” referiraju se u sljedećim bazama podataka:
CEEOL (Central and Eastern European Online Library),
Index Copernicus International i
Euroasian Scientific Journal Index (ESJI).
Za sve dodatne informacije možete kontaktirati uređivački odbor časopisa, na e-mail: info@zisjournal.com
Smjernice za uređenje naučnih i stručnih radova su dati na slijedećim linkovima, kao i izjava o autorstvu i originalnosti rada:
Uputstvo / naputak za autorice i autore rada
Izjava o autorstvu i originalnosti rada
Hvala Vam na saradnji i sretno,
Naučni / znanstveni časopis „Zaštita i sigurnost“

0+
Naučnih i stručnih radova
0+
Naučnih i stručnih autorica/autora

Riječ glavnog urednika

Poštovane čitateljice i poštovani čitatelji,
čast i zadovoljstvo mi je da u ulozi glavnog urednika predstavim prvo izdanje časopisa „Zaštita i sigurnost“ koji sadrži ukupno sedam (7) radova, a koji obrađuju teme iz područja društvenih i tehničkih nauka. Časopis „Zaštita i sigurnost“ je naučni časopis u izdanju Asocijacije za upravljanje rizicima AZUR u Bosni i Hercegovini, a koji je vođen idejom podsticanja i afirmacije naučnih istraživanja u tehničkim i društvenim naukama. Časopis pruža idealnu priliku autorima da artikuliraju i prezentiraju svoje naučne spoznaje s ciljem proširivanja postojećih znanja iz navedenih oblasti, te pruža priliku mladim autoricama i autorima koji se nalaze na početku karijere i žele steći naučnu i istraživačku afirmaciju kako u okviru domaće, tako i u okviru međunarodne naučne javnosti. Kroz objavljivanje naučnih i stručnih radova u navedenom časopisu želimo da podstaknemo interdisciplinarno i multiperspektivno izučavanje kompleksnih tema, kao i savremeni metodološki i teorijski pristup. Namjera je izdavača da ovaj časopis izlazi dva puta godišnje. Vjerujemo da će ovaj časopis, u kojem se na znanstveni i profesionalni način raspravlja o problemima iz oblasti društvenih i tehničkih nauka, pridonijeti čitateljima da se upoznaju s idejama i ciljevima iz navedenih oblasti. Ovu priliku ću iskoristiti da sve zainteresirane naučnike i stručnjake pozovem da svojim radovima sadržajno obogate buduća izdanja našeg časopisa.
Srdačno,
Baze časopisa
Euroasian Scientific Journal Index (ESJI)
Imamo čast da vas upoznamo da je časopis “ZAŠTITA I SIGURNOST” podržan i objavljen u novoj bazi Euroasian Scientific Journal Index (ESJI).
ESJI objedinjuje u svojoj bazi podataka najznačajnije naučne časopise u Europi i Aziji, koji objavljuju najautoritativnija i najrelevantnija istraživanja.
ESJI obezbeđuje indeksiranje glavnih međunarodnih časopisa i zbornika. Autor može dobiti informacije o međunarodnom impakt faktoru časopisa, zbornicima (istraživačkim radovima) i informacijama o predstojećim događajima. Sve stranice časopisa imaju pokazivače na web stranice izdavača koje su integrirane u ESJI stream stranice.
Svrha je povećati vidljivost i jednostavnost korištenja naučnih i naučnih časopisa otvorenog pristupa.
ESJI je usluga koja omogućava pristup časopisima otvorenog pristupa kontrolisanog kvaliteta. ESJI ima za cilj da bude sveobuhvatan i da pokriva sve naučne i naučne časopise otvorenog pristupa koji koriste odgovarajući sistem kontrole kvaliteta i neće biti ograničen na određene jezike ili predmetne oblasti. Cilj ESJI-ja je da poveća vidljivost i jednostavnost korišćenja naučnih i naučnih časopisa otvorenog pristupa, promovišući na taj način njihovu povećanu upotrebu i uticaj.
Baze časopisa
CEEOL (Central and Eastern European Online Library GmbH)
Također, imamo čast da vas upoznamo da je časopis “ZAŠTITA I SIGURNOST” podržan i objavljen na stranicama CEEOL-a.

CEEOL (Central and Eastern European Online Library GmbH) je vodeći distributer akademskih e-časopisa i e-knjiga iz oblasti humanističkih i društvenih nauka u Centralnoj i Istočnoj Europi. U digitalnoj sferi koja se brzo mijenja, CEEOL je pouzdan izvor prilagođavanja stručnosti u koju vjeruju naučnici, izdavači i bibliotekari. Trenutno, preko 1000 izdavača povjerava CEEOL-u svoje visokokvalitetne časopise i e-knjige. CEEOL omogućava naučnicima, istraživačima i studentima pristup širokom spektru akademskog sadržaja u stalno rastućem, dinamičnom repozitoriju.
Trenutno CEEOL pokriva više od 2000 časopisa i 690 000 članaka, preko 4500 e-knjiga i 6000 svih literaturnih dokumenata. CEEOL nudi različite usluge pretplaćenim institucijama i njihovim pokroviteljima kako bi pristup svom sadržaju bio što lakši. Nadalje, CEEOL omogućava izdavačima da dosegnu novu publiku i promovišu naučna dostignuća istočnoevropske naučne zajednice široj čitalačkoj publici.
Baze časopisa
ICI World of Journals
Imamo čast da vas upoznamo da je časopis “Zaštita i sigurnost” podržan i objavljen i na stranicama ICI World of Journals.
“ICI World of Journals globalna je baza podataka posvećena znanstvenim časopisima iz cijelog svijeta. Svaki urednički ured registriran u bazi podataka ICI World of Journals dobiva besplatan pristup IT sustavu koji pruža mogućnost pokretanja putovnice za časopis-ažurnu izložbu časopisa na Internetu. Osim informacija o timu uredništva, izdavaču, web mjestu časopisa ili opisa, urednički ured može objaviti informacije o znanstvenim člancima (metapodacima kao i potpunom sadržaju u PDF -u).
Ideja baze podataka o popisu ICI časopisa je stvoriti mogućnost za znanstvene časopise iz cijelog svijeta, provjeriti ih u smislu korištenja transparentnih uredničkih praksi. Dijelovi časopisa koje nisu potvrđene u ovim uvjetima označene su odgovarajućim upozorenjima, to su upozorenje o transparentnosti.
Web site ICI World of Journals odgovor je na potrebe naučnog svijeta za prikupljanje informacija o naučnim časopisima na jednom mjestu. Putem predstavljenih alata moguće je pretraživati časopise na popisu časopisa indeksiranih na listi ICI časopisa ili trenutnom rangiranju časopisa od strane ministarstava nauka i visokog obrazovanja”.(izvor:https://journals.indexcopernicus.com)


2025
USKORO IZLAZI IZDANJE ČASOPISA ZA 2025. GODINU. ČASOPIS JE U ZAVRŠNOJ FAZI PRED OBJAVU…..

Časopis „Zaštita i sigurnost“ je naučni časopis u izdanju Asocijacije za upravljanje rizicima AZUR u Bosni i Hercegovini, časopis koji je vođen idejom podsticanja i afirmacije naučnih i stručnih istraživanja u tehničkim, društvenim i prirodnim naukama.
Vjerujemo da će ovaj časopis u kojem se na znanstveni i profesionalni način raspravlja o problemima iz oblasti društvenih i tehničkih nauka, kroz proces života i rada, pridonijeti čitateljima da se upoznaju s idejama i ciljevima iz navedenih oblasti.

Naučni časopis / Scientific Journal
O časopisu i Uredničkom kolegiju naučnog časopisa Zaštita i sigurnost
Ideja o pokretanju (n)ovog naučnog časopisa „Zaštita i sigurnost“ pojavila se kao rezultat iskazane potrebe da se poveća broj naučnih i stručnih publikacija sa polugodišnjim izlaženjem u kojima bi se objavljivali radovi iz različitih oblasti društvenih, tehničkih i prirodnih nauka. Vođeni ovom vizijom, Asocijacija za upravljanje rizicima AZUR u Bosni i Hercegovini je Odlukom Skupštine Asocijacije je formirala Urednički kolegij, te imenovala članove Uredničkog kolegija.
Impresium
Izdavač: Asocijacija za upravljanje rizicima AZUR
Glavni urednik: Akademik Prof. dr. Nedžad Korajlić
Tiraž: 200 primjeraka
Štampa: Štamparija Fojnica d.o.o.
Elektronsko izdanje: Službene internet stranice

Uputstvo / naputak za autorice i autore
Pozivamo autore da dostavljaju svoje radove i priloge koji sadržajem odgovaraju osnovnim tematskim opredjeljenjima časopisa „Zaštita i sigurnost“. U časopisu objavljujemo tekstove koji podliježu anonimnoj recenziji. U časopisu se objavljuju sljedeće kategorije tekstova:
1. Članci
- izvorni znanstveni članci;
- pregledni znanstveni članci;
- kratki znanstveni članci;
- stručni članci.
2. Pogledi i mišljenja
3. Osvrti i prikazi
- izlaganja sa znanstvenih i stručnih skupova;
- osvrti;
- prikazi;
- prilozi;
- prijevodi.
4. Oblikovanje teksta:
Da bi bili objavljeni u časopisu, tekstovi trebaju biti oblikovani prema sljedećim uputama:
- dokument pohraniti u programu MS Word (*.doc ili .docx format);
- stranica standardne veličine (A 4);
- single prored za cijeli rad;
- font Times New Roman, 12 pt;
- ne koristiti nikakve stilove;
- ne uređivati zaglavlje (Header) niti podnožje (Footer) dokumenta;
- obavezno brojčano označiti stranice.
5. Struktura rada
- ime i prezime autora/ice i profesija;
- naziv institucije u kojoj radi;
- e-mail adresa autora/ice;
- naslov rada na bosanskom/hrvatskom/srpskom/crnogorskom i engleskom jeziku;
- sažetak (do 250 riječi u trećem licu) i ključne riječi na bosanskom/hrvatskom/srpskom i engleskom jeziku;
- spisak korištene literature.
6. Dalja uputstva
- kada autori elaboriraju pojedine segmente nekog problema, tekstovi trebaju sadržavati koncizne podnaslove;
- u slučajevima kada se koriste kratice i simboli, uz rad moraju obavezno biti priložena objašnjenja; kada rad sadrži ilustracije, fotografije, grafikone, tabele i sl. iste moraju biti numerirane i sa navedenim izvorom iz kojeg su preuzete;
- obim rada je ograničen do dvanaest (12) stranica teksta, uključujući sve dijelove rada;
- ključne riječi trebaju sadržavati bitne pojmove koji se pojavljuju u tekstu, ali ne opće i preširoke pojmove;
- na kraju rada se navodi numeriran spisak korištene literature poredane abecednim redom po prezimenu autora, u kojem se ne vrši selekcija izvora (na monografije, časopise, zbornike, arhivsku građu, web stranice i sl.);
- ukoliko se navodi više radova jednog autora, radovi se navode kronološkim redom; u radovima će se poštovati jezik autora (bosanski, hrvatski ili srpski); dostavljeni tekstovi trebaju biti lektorisani.
- svaki autor treba dostaviti izjavu da je rad autorsko djelo i da nije prethodno objavljen, niti će biti ponuđen drugom časopisu na objavljivanje;
Molimo autore/ice da se pridržavaju harvardskog sistema navođenja i citiranja. U harvardskom sistemu citiranja bibliografske bilješke u zagradama unutar teksta se navode sljedećim redoslijedom: prezime autora, zatim godina objavljivanja navedenog teksta. Kao na primjer: (Selimić, 2018).
7. Knjige:
- knjige sa jednim autorom: Imamović, M., 2008. Knjige i zbivanja. Sarajevo: Magistrat;
- knjige sa dva autora: Korajlić, N., Selimić, M., 2015. Kriminalistička taktika. Visoka škola „CEPS – Centar za poslovne studije“ Kiseljak;
- knjige sa tri autora: Modly, D., Selimić, M., Mršić, G., 2018. Metodika istraživanja silovanja. Visoka škola „CEPS – Centar za posloven studije“ Kiseljak;
- knjige sa više od četiri autora. Talović, M. et al., 2011. Notacijska analiza u nogometu. Sarajevo: Fakultet sporta i tjelesnog odgoja.
7.1 Poglavlje u knjizi
- Šunjić, M., 1996. Odnosi Bosne i Venecije u vrijeme vladavine Tvrtka I. U: Šunjić, M. Bosna i Venecija (odnosi u XIV i XV st.). Sarajevo: HKD Napredak. str. 53-79.
7.2 Elektronske knjige:
- Pušina, A., 2014. Stil u psihologiji: teorije i istraživanja. [e-knjiga] Sarajevo: Filozofski fakultet. Dostupno na: http://www.ff-eizdavastvo.ba
8. Naučni i stručni rad u zborniku ili zbirci radova:
- Dizdar, S., 2010. Slika stanja Bolonjskog procesa u Bosni i Hercegovini. U: Mitrović, P. ur. Zbornik radova sa međunarodnih okruglih stolova o implementaciji Bolonjskog procesa u Federaciji Bosne i Hercegovine. Mostar: Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti, str. 13-61.
9. Članak u časopisu:
- Grubiša, D., 2011. Politološke dvojbe u Europskoj uniji: potraga za određenjem. Politička misao, 48 (2), str. 61-90.
10. Web stranice:
- Šarčević, A., 2012. Socijalna moć uma. [online] Dostupno na: http://www.academia.edu
Postupak recenziranja
Radovi se objavljuju na bosanskom, srpskom i hrvatskom jeziku (u latiničnom ili ćiriličnom pismu) ili engleskom jeziku.
Ukoliko rukopis zadovoljava kriterije časopisa, upućuje se na recenziju.
Svaki rukopis ocjenjuju najmanje dva nepristrana recenzenta, pri čemu identitet autora i recenzenta ostaje obostrano nepoznat. Nakon ocjene recenzenata i članova redakcije, rukopis se vraća autoru s obrazloženjem i zahtjevima za doradu i ispravak rada, ukoliko se to smatra potrebnim. Ispravljene rukopise autori trebaju vratiti redakciji u roku od 15 dana od prijema.
Pretpostavlja se da članci i ostali prilozi nisu i neće biti objavljeni u drugim publikacijama, osim uz posebno odobrenje redakcije kada se to jasno naznačuje u objavi.
Autori dopuštaju časopisu postavljanje njihovih radova na web stranicu časopisa.
Časopis zadržava i sva ostala prava, osim ukoliko nije drugačije dogovoreno s autorom.
Radovi se predaju redakciji časopisa elektronskom poštom na adrese:
Dokument treba biti načinjen u programu Microsoft Word. U njemu ne smiju postojati nikakve indikacije ličnog identiteta autora ili institucije u kojoj bilo koji od autora radi, kako u samom radu, tako ni u karakteristikama (properties) elektronskog dokumenta.
Radovi koji se dostavljaju redakciji moraju biti lektorisani.
Hvala na saradnji i radujemo se Vašim prilozima!
Urednički kolegij i Glavni urednik
